Daniil Medvedev se osvetio za poraz na Australijan openu od prvoplasiranog Janika Grešnika na Vimbldonu

Nekadašnji svetski broj 1 okupio se sa seta nadole da bi izbacio prvog nosioca na Centralnom terenu, stigavši do svog drugog uzastopnog polufinala na SW19.

Daniil Medvedev prekinuo je niz od Janika Sinera u pet mečeva, pobedivši svetskog broj 1, 6-7 (7), 6-4, 7-6 (4), 2-6, 6-3 i tako stigao do drugog uzastopnog polufinala na Vimbldonu.

Nekadašnji svetski broj 1 pobedio je u prvih šest mečeva protiv Grešnika ali se mučio protiv italijanskog rivala u poslednjih 12 meseci, pre svega u finalu Australijan opena, gde je izgubio iz dva seta. Niz set u utorak, peti nosilac Medvedev okrenuo je stolove na gornjem nosiocu da bi za tačno četiri sata napredovao ispod krova Centralnog terena.

Medvedev je izgledao solidno tokom svoje prve četiri utakmice na ovogodišnjem Šampionatu, što mu je bio jedini posrtanje u drugom kolu protiv Aleksandra Malera; ovaj 28-godišnjak je zamalo zaostajao dva seta do nadahnutog Francuza pre nego što je urlao za četiri. On se otresao sličnog štucanja u trećem kolu koje je odložila kiša protiv Jan-Lenarda Štrufa i bio je samo osam utakmica u svom četvrtom kolu protiv Grigora Dimitrova pre nego što je nosilac broj 10 bio primoran da se povuče nakon što se okliznuo na travi.

Šampion US Opena 2021. uživao je u svom najboljem rezultatu na Vimbldonu prošle godine kada je stigao do poslednje četvorke, pa je pao na eventualnog šampiona Karlosa Alkaraza; njih dvojica bi tek mogli da se ponovo okupe u polufinalu ukoliko Španac prođe niz Amerikanca Tomija Pola, ali je Medvedev prvo morao da prođe Pored Grešnika, aktuelnog šampiona Australijan opena, najdoslednijeg igrača na turneji, i jednog koji je nedvosmisleno imao svoj broj od prošle jeseni.

Bilo je teško setiti se vremena kada se Grešnik mučio da skupi setove – mnogo manje mečeva – protiv Medvedeva, ali je 22-godišnjak krenuo da radi na okretanju te glave u finalu Otvorenog prvenstva Kine gde je upao u prvu pobedu nad Medvedevim. Ponavljajući rezultat još dva puta u naredna dva meseca u Beču i na ATP finalu Nitto, osvojio je svoju prvu veliku titulu u Melburnu pobedama iza leđa nad braniocem titule Novakom Đokovićem i Medvedevim, a ovaj drugi dolazi nadomestio se na dva gema pobede u trećem setu.

Grešnik je osvojio svoju drugu Masters 1000 titulu na Otvorenom prvenstvu Majamija, ispustivši samo tri utakmice do Medvedeva u polufinalu, i popeo se na svetski broj 1 na Rolan Garosu kada je stigao do polufinala.

Iako je mladi Italijan izgubio u pet setova od Karlosa Alkaraza, Grešnik je neprimetno prešao na travu, osvojivši svoju četvrtu titulu u godini na Terra Wortmann Openu u Hali i ublaživši plasman u četvrtfinale u All England klubu sa porazom od samo dva seta. Nakon što je krenuo i protiv Janika Hanfmana i finaliste Vimbldona 2021. godine Matea Beretinija, projurio je pored Miomira Kecmanovića i zadržao nategnute Bena Šeltona u taj-brejku trećeg seta.

Grešnik je izgledao podjednako snažno u iznenadnoj smrti Medvedeva u prvom setu, otresavši nesmotrenu duplu grešku da je stegne u svom poenu u drugom setu, kada je Medvedev sam ubacio nervnu duplu grešku.

Na kursu za šesti uzastopni poraz od Grešnika, Medvedev je ostao dovoljno miran da postigne prvi brejk na meču, pretvarajući se dok je Italijan pogrešio sa forhend strane. Iako je Grešnik sprečio deficit u dvostrukom brejku, Medvedev je ostao ispred bez suočavanja sa brejk poenom, pogodivši asa da izjednači po jednom setu.

Grešnik je uzeo medicinski tajmaut tokom trećeg seta, napustivši teren posle provere krvnog pritiska.

Još jednu pauzu za početak treće, Grešnik je uzeo zabrinjavajući medicinski tajmaut koji ga je odveo sa terena posle provere krvnog pritiska. Grešnik, koji je juče gledao kako se devojka Ana Kalinskaja povlači zbog povrede Elene Rajbakine, vojnik je po povratku osvojio 12 od 14 poena kako bi ubosti svoju pauzu Medvedevu dok je servirao za vođstvo od dva seta i odužio se na tri uzastopna gema sa 3-5 naniže.

Servirajući za ostanak u setu, Medvedev je spasao dva poena u setovima da bi forsirao još jedan taj-brejk i poveo u prvom mini-brejku, da bi na kraju obezbedio prednost od dva seta iz dobro pogođenog servisa.

Kako je Rod Lejver gledao, Grešnik je mnogo bolje počeo u četvrtom setu, prizemljivši čist drop šotos za brejk rano i na kraju se trkao do vođstva od 5:1 na zbunjenom Medvedevu, koji se našao u situaciji da gleda kako igra odlučujući set.

Ipak, Medvedev je bio taj koji je napravio prvi potez u petom, preuzevši prednost od 0:40 na Servis Grešnika i prekidajući forhend misje od Italijana. Krećući se pet dvojeza na svoj servis, Medvedev je konsolidovao još jednu grešku Grešnika, koji je odservirao dve utakmice od poraza.

Iako je Grešnik držao stvari blizu, Medvedev je mirno servirao za meč, savladavši vrhunskog nosioca da bi zaradio tri meč lopte, preobrativši svoj prvi na četvoročasovnom pogotku lukavim pobednikom bekhenda.

Medvedev će čekati pobednika Alkaraza (Alkaraz vodi 4-2) i Pola (Medvedev vodi 3-1), dok se suočavaju na terenu broj 1.