Liga nacija: Španija se kvalifikuje za Final four posle pobede nad Portugalom, Srbijom i Škotskom u Ligi A

Kao i obično, Luis Enrike je odlučio da meč započne uglavnom rekonstruisanom XI (sa ne manje od sedam izmena u odnosu na poslednji meč protiv Švajcarske). Uprkos onome što je bilo na kocki, s tim da je poslednje mesto za Final Four sledećeg juna na vidiku, prvo poluvreme nije nanelo mnogo uzbuđenja ni na jednoj strani. Španija je preokrenula loptu, ali nije uspela da stvori nikakvu opasnost u predelu protivnika. Sa druge strane, Portugalija nije mogla dovoljno dugo da se dokuči na loptu i stvori vrelu situaciju sve do sredine prvog poluvremena. Doduše, Portugalac je bez ideja potpuno ostavio loptu Roji i potom pokušao da ih iznenadi brzim napadima.

Prvi strah je bio za Špance, ako ne računamo gubitak lopte od Žoaa Kansela na startu meča što je dovelo do šuta Pabla Sarabije čiji je šut izblokirao Danilo Pereira (8′). Prava prva љansa je bila Rubenu Nevesu. Posle loše očišćenog kornera, portugalski vezni igrač je pustio šut desnom nogom i naterao Unaja Simona da napravi spas kako bi sprečio uvodni gol (23′). Posle polučasovne ocene, Diogo Jota je testirao i španskog golmana (33′). Zauzvrat, Bruno Fernandes je bio blizu da probije zastoj ali je njegov šut sa 25 jardi otišao nekoliko centimetara široko od gornjeg levog ugla pretučenog Unaija Simona (38′).

Uzbudljivo drugo poluvreme

Dok je Seleção mogao da se zadovolji nerešenim rezultatom da bi stigao do Final four, Portugalac je bio taj koji se vratio sa najboljim namerama posle pauze. Kristijano Ronaldo je uputio svoj slab šut iza odbrane Španije ali ga je demantovao golman Iberija, koji je napravio veoma dobar spas (47′). Treneri oba tima su potom odlučili da prodrmaju stvari tako što su uneli nekoliko izmena i ten meča je okrenut naglavačke. Na startu poslednje četvrtine od sat vremena, La Roja je konačno izgledao opasnije i počeo je da vrši pritisak na gol koji čuva Diogo Kosta, portugalski golman.

Alvaro Morata je savršeno sklupčao loptu i naterao golmana Selešaoa da fino spasi (77′). Nekoliko minuta od kraja, napadač La Roje je konačno uspeo da konkretizuje blagu dominaciju Španaca na desetak minuta. Zaboravljen na 6 metara, broj 7 je uspeo da pogodi Diogo Kosta pogotkom koji je završio pod prečku (88′, 1-0). Posle toga, portugalski kapiten je uspeo da udari u protivničku ložu ali je Unai Simon, još jednom, spasao svoj tim spasavanjem na skoroj postavi (90′). Ovom pobedom u poslednjim trenucima, Španija se pomerila ispred svojih protivnika večeri i kvalifikovala se za Final four koji će se održati u Holandiji u junu sledeće godine!

Novosti o ostalim pitanjima večeri

Da biste videli druga glavna pitanja koja su u pitanju na zatvaranju Lige nacija, morali ste da odete u Škotsku i Norvešku. Dva duela za promociju u Ligu A između Norvežana i Srba sa jedne strane i između Škota i Ukrajinaca sa druge strane. U prvom meču Srbi su iskoristili svoj napadački duo da pobede kod saigrača Erlinga Brauta Haalanda (2-0) i skoče na viši nivo. Škoti su se u drugom zadovoljili remijem bez golova protiv igrača Oleksandara Petrakova (0-0) i tako seli u Ligu A.

Još jedan izazov, i to ne najmanje, bio je taj što su se Švedska i Slovenija borile da ostanu u Ligi B. U ovoj maloj igri Šveđani su bili ti koji nisu mogli da izbegnu povlačenje u donji ešalon posle nerešenog rezultata (1-1). Vrhunski gol Bendžamina Seska za Slovene takođe je bio vredan pažnje. Na kraju, borba u Ligi C, da bi se izbeglo mesto u plej-ofu, između Kosova, Severne Irske i Kipra okrenula se u korist prvog imenovanog koji je bukvalno eksplodirao Kiprane (4-0). Sa ovim rezultatom, oni će se vratiti u plej-of.

Kompletni rezultati večeri

Liga A – Grupa 2

Portugalija 0:1 Španija : Morata (88′)

Švajcarska 2-1 Češka Republika: Frojler (29′), Embolo (30′) / Šik (45′)

Liga B – Grupa 1

Ukrajina 0-0 Škotska:

Irska 3-2 Jermenija: Egan (18′), Obafemi (52′), Brejdi (s.p. 90′+1) / Dashyan (71′), Spertsyan (73′)

Liga B – Grupa 2

Albanija 1-0 Island: Lenjani (35′)

Liga B – Grupa 4

Norveška 0-2 Srbija : Vlahović (42′), Mitrović (54′)

Švedska 1-1 Slovenija: Forsberg (42′) / Sesko (28′)

Liga C – Grupa 2

Grčka 3-1 Severna Irska: Pelkas (14′), Masouras (55′), Mantalos (80′) / Lejveri (18′)

Kosovu 5-1 Kipar: Muslija (22′), Rrudhani (45′+1), Rašani (46′), Murići (52′, 84′) / Roberge (81′)