Liga nacija: Portugalija pobedom nad Češkom Republikom ide ispred Španije poražena od Švajcarske

Nastavak i kraj ovog 5. dana Lige nacija ove subote, uz borbu za vrh Grupe 2 Lige A između Portugala i Španije. Zaista, Portugalci su išli u Češku Republiku dok je u isto vreme Španija primala Švajcarsku. Pre večernjih mečeva Španci su bili ispred svojih komšija i rivala zahvaljujući jednoj poen razliki između dva tima (8 protiv 7) ali su ovacije konačno okrenute naglavačke posle različitih rezultata u ove dve utakmice. Prvo je Portugalija pobedila Čehe, koji su bili hrabri, ali preplavljeni napadačkim besom protivnika (3-0).

Uprkos okršaju Tomaša Vaclika i Kristijana Ronalda na startu meča koji je znatno oslabio kapitena Lusitana, Portugalac je izgledao sve opasnije u prvom poluvremenu. Diogo Dalot je otvorio pogodak, logično, posle dobrog krošea Rafaela Leaoa (33′, 1-0). Na kraju dobro konstruisanog timskog poteza, Bruno Fernandeš je dobrim krošeom Marija Ruija udvostručio prednost (45′+2, 2-0). Neposredno pred pauzu, Patrik Šik je promašio smanjenje rezultata sa penala šutirajući preko prečke (45′+6). Na startu drugog poluvremena Portugal je stavio tačku na svaku neizvesnost zahvaljujući protezi Dioga Dalota i njegovom šutu sa 30 metara koji je prevario Tomaša Vaklika na ivici postave (52′, 3-0). Neposredno pred kraj meča, Diogo Jota je postigao svoj gol iskočio iz kornera posle prvog zaglavlja svog kapitena (88′). Zahvaljujući ovoj pobedi, igrači Fernanda Santoša vrše pritisak na Špance.

Švajcarska srušila Španiju

I zaista, Istovremeno, Španija je morala da prizna poraz kod kuće od neodrživog Švajcarca (2-1). Kao i obično, Španci su dobro držali loptu ali nisu uspeli da stvore jasnu šansu u prvom poluvremenu. Sa druge strane, Manuel Akanji je pobedio Unaj Simona posle kornera koji je šutirao Ruben Vargas (21′, 1-0). Deset minuta posle pauze Španci su izjednačili preko Žordija Albe posle nekog dobrog rada Marka Asensija (55′) ali je, posle toga, Švajcarac povratio vođstvo zahvaljujući Breelu Donaldu Embolu čije je zaglavlje probušilo golmana La Roje iz kornera (59′). Jan Sommer je potom dozvolio svom timu da sačuva ovu pobedu zahvaljujući brojnim spasavanjima. Kao rezultat ovog poraza, igrači Luisa Enrikea skliznuli su na drugo mesto iza Portugala. U svakom slučaju, jedno je sigurno, grupno finale između dva suseda biće odlučujuće u trci za finalnu četvorku Lige nacija!

U ostalim večernjim utakmicama Srbija je uznemirila Švedsku zahvaljujući Aleksandru Mitroviću koji je postigao tri gola. Nakon što je Viktor Kleson otvorio pogodak na četvrtfinalnoj marki za Šveđane (15′, 1-0). Strašni srpski napadač izjednačio je nekoliko minuta kasnije (18′, 1-1) pre nego što je udvostručio prednost neposredno pre pauze (45′+1, 2-1) i potom postigao het-trik (48′, 3-1). Saša Lukić je dodao u mrežu na kraju meča (70′). Pobedom se Srbija popela u Norvešku na vrhu Grupe 4 Lige B. Stoga će biti još jedno finale između dva tima narednog dana meča. Sa svoje strane, Škotska je takođe preokrenula plimu u vrelom duelu protiv Irske u ključalom Hempden parku. Škoti su posle ovog dobrog rezultata krenuli ispred Ukrajine. U poslednje dve utakmice Izrael je u poslednjim minutima utakmice dobio boljeg od Albanije i tako obezbedio promociju u Ligu A, dok je Kipar pobedio kod kuće protiv Grčke, već osiguran za prvo mesto u njihovoj grupi.

Kompletni rezultati ostatka ovog 5 dana Lige nacija

Liga A

• Češka Republika 0-4 Portugal : Dalot (33′, 52′), Fernandes (45′+2), Jota (82′)
  • Španija 1-2 Švajcarska : Alba (55′) / Akanji (21′), Embolo (58′)