La Liga: Đirona srušila FK Barselonu i kvalifikovala se za Ligu šampiona!

Vreme je za katalonski derbi između Đirone FK i FK Barselona ove subote popodne, 34. dana La Lige, na terenu opštinskog stadiona Montilivi. Kod kuće, Blanquivermellsi su se postavili u formaciji 4-3-3 sa Paulom Gazzanigom koji deluje kao poslednja linija odbrane. Ispred njega su bili Erik Garsija, Dejvid Lopez, Dejli Blind i Erik Gutijerrez u odbrani. Jangel Herera i Aleks Garsija su bili u sredini terena. Artem Dovbyk je bio jedini na frontu, uz podršku Viktora Tigankova, Ivana Martina i Savija. Sa druge strane, Blaugrana se opredelio za formaciju 4-3-3 sa Mark-Andre ter Štegenom na golu iza Žila Kundea, Ronalda Araujoa, Pau Kubarsija i Serhija Roberta. Ilkaj Gindogan, Andreas Kristensen i Fermin Lopez su nadoknadili sredinu terena dok su Lamine Yamal i Žoao Cancelo zauzeli svoja mesta na krilima. Napred, Robert Lewandowski je zauzeo svoje mesto u napadu. Prvo poluvreme počelo je veoma intenzivnim tempom i navijači su morali da stignu na vreme na katalonski stadion. Zaista, Blaugrana je rano otvorio pogodak neverovatnim golom. Lamine Yamal je, igrajući na desnom boku, prosledio loptu ispred okvira do Andreasa Kristensena koji je kontrolisao grudima, a potom vezao volej koji se zabio sa leve strane gola Paula Gazzanige (3′, 0:1).

Međutim, domaća strana je odgovorila u sledećem pleju izjednačujući odmah. Ivan Martín je igrao u Ronaldu Araújou sa leve strane i prešao je jako pred golom Barse. Artem Dovbyk je završio sa moćnim i nezaustavljivim zaglavljem (4′, 1-1). Bio je to 20. gol Ukrajinca u La Ligi ove sezone. Naknadno je FK Barselona dominirala i umnožila šanse dalekometnim šutem iz İlkay Gindana (7′), što je skretanje previsoko od Fermina Lopeza (8′), snažan šut Serhija Roberta (12′) i zaglavlje Kristensena (14′). Tim iz Đirone se mučio da se izvuče iz sopstvene polovine ali je uspeo da bude opasan posebno zahvaljujući Viktoru Tigankovu koji je imao dve dobre šanse, prvo na Dovbykovom preseku ali je njegov šut izblokiran (18′). Njegov drugi pokušaj na nekoliko minuta udaljenosti spasao je Mark-Andre ter Štegen (28′). Neposredno pre pauze, Gindoan je bio blizu da udvostruči vođstvo. Žoao Kaninjo je teško prešao na bliži položaj nemačkog veznog igrača, ali se njegov trud srušio sa prečke Gazzanige (33′). Uvek dominiraju, Ksavijevi igrači su konačno uspeli da zada udarac čekićem koji su tražili ovim penalom koji je izazvao Jamal i koji je pretvorio Levandovski (45′, 1-2). Na poluvremenu je Barča logično vodio.

Portuovo remek delo!

U drugom poluvremenu je argentinski golman Gazzaniga započeo svoj šou. Idealno pozicioniran sa desne strane prostora Đirone, Lamine Yamal je pokušao šut preko lica gola koji se umalo pretvorio u asistenciju Roberta Levandovskog koji je šutirao u bliži post ali je Paulo Gazzaniga uhvatio loptu (51′). A onda opet. Žoao Kanjeto je iskoristio nalet Roberta Levandovskog u sredini da se probije u ložu. Pogodak Portugalca sa leve strane gola ponovo je uhvatio Paulo Gazzaniga (56′). Međutim, posle obeležavanja sata, meč se totalno zahuktao na iznenađenje svih. Dok je Blaugrana imao nekoliko lopti da zakopa nade svojih regionalnih rivala, Đironini igrači su bili ti koji su okrenuli igru na glavu. Sa leve strane, Artem Dovbyk je podigao loptu i isprovocirao Ronalda Araújoa koji je prebacio Portu udesno. Potonji je namestio Mark-Andre ter Štegenu da izjednači (65′, 2-2). Dva minuta kasnije, Portu se trkao po desnom boku i prešao nazad u ložu za Migela Gutierreza. Dobro postavljen, pokušao je šut koji je odbio Žil Kunde sa leve strane gola (67′, 3:2).

U razmaku od nekoliko trenutaka, Đirona je preuzela vođstvo. A napadi Blanquivermellsa su se još više umnožili. Sa desne strane, Portu je ponovo napravio razliku da postavi Jangela Hereru na sredini. Šut venecuelanskog napadača sa desne strane gola spasao je Mark-Andre ter Štegen levom rukom iz neposredne blizine (72′). Jangel Herera je potom isporučio neverovatan otvor prema ivici kutije na desnoj strani. Pronašao je Portua koji je ispalio volej pravo sa leve strane gola (75′, 4:2). FK Barselona je bila zatečena i nije delovala kao da može da reaguje, još gora je bila Herera (90′+4) ali je posebno Dovbyk bio blizu petog gola ali je Jule Koundé herojski spasao pred ukrajinskim pogotkomn (90′+3). Blaugrana se mučio da pokrene loptu. Ovom pobedom u suludom scenariju, Đirona dozvoljava Real Madridu da bude zvanično krunisan za šampiona Španije. Na stajaliљtima, Barиa je pao na 3.