FK Barselona: Ronald Araújo je i dalje na dnu ponira

FK Barselona je u ponedeljak uveče pobedila Valensiju (4-2), na stadionu „Lluís Companys“ u Montjuiću, na utakmici 33. Ovaj meč je ponovo bio poremećen greškom Ronalda Araújoa i skandalima vezanim za sudiju. Čini se da nedelje prate jedna drugu i izgledaju isto u svakodnevnom životu katalonskog kluba i urugvajskog odbrambenog igrača. Ranije smatran neprevodivim i smatran pravim menadžerom, Araújo je sada senka nekadašnjeg sebe. Barča je ove zime čak opovrgao i naprednjake Bajern Minhena čija je ponuda procenjena na skoro 80 miliona evra. Ponuda je logično odbijena pošto je 25-godišnjak bio važan član tima i lider odbrane.

„To je pozitivna analiza jer smo pobedili. Bili smo dobri, ali su nas specifične greške naterale da zaopadnemo protiv valensije koja je postala agresivnija i neugodnija. Ciljevi su došli iz set figura. Dve krivine, jedan faul. To su stvari na kojima smo radili, mada bih voleo da sam stvorio više šansi igrajući sa još jednom u drugom poluvremenu“.rekao je španski trener Ksavi, koji je nedavno najavio da će ostati zadužen za Blaugranu sledeće sezone. Ovog puta, niko od protagonista nije uperio prst u individualne greške. Ali zapažanje ostaje isto: Ronald Araújo to više ne može…

Neprepoznatljiv protiv Valensije

Kontroverza je zauzela centralnu scenu tokom meča Barselona – Valensija. Kao i protiv PSG-a u drugom delu četvrtfinala Lige šampiona, urugvajski centarfor Ronald Araújo bio je protagonista kontroverzne prve akcije u Montjuicu u ponedeljak uveče. Sjajno zaglavlje Fermína Lópeza sa dodavanja Iz Rafine je barča dala prednost u 22. minutu, ali je bilo potrebno samo deset minuta da se ta prednost proćerda. Loše odobrenje Mark-Andre ter Štegena napravilo je grešku u proceni protiv Huga Dura van njegove oblasti, što je omogućilo napadaču Valensije da izjednači. U 36. minutu, Ronald Araújo je u punoj brzini pokušao da ukliza Petera koji je sišao u ložu. Sudija utakmice, gospodin Rikardo De Burgos Bengoetxea, pokazao je direktno na mesto penala bez oklevanja, koje je Pepeljuga bez oklevanja preobratio: „U stanju je da dodirne loptu, ali način na koji je ušao je već nesmotren. Araújo ne moћe da kaћe da nije penal. Čak i ako se sam bori za loptu, ona je žuta, a ne crvena.“, analizirao je Eduardo Iturralde González, bivši sudija i analitičar sudija za novine ACE i Cadena SER.

U svojim kolumnama, novine MARCA piše da „Urugvajski centarfor prolazi kroz teške nedelje. On je već napravio ozbiljnu grešku protiv PSG-a i danas je ponovo loše procenio svoje obaranje. Araujo je napravio penal nad Piterom, koji je napravio veliku štetu tokom cele utakmice“.. Uprkos ovoj novoj grešci, Ksavi nije želeo da se uhvati u koštac sa svojim igračem koji je već nekoliko nedelja bio u oku oluje: „Araujo i još nekoliko igrača su još uvek veoma mladi. Oni uиe. Mora da kontroliše određene detalje. Pravio je greške, ali nas je spasavao mnogo puta.“. Posledice eliminisanja iz Lige šampiona ponekad imaju posebno ozbiljne posledice. Ronald Araujo ovo uči na teži način. Imenovan kao glavni krivac u razočaranju protiv PSG-a (1-4) jer je ostavio saigrače sa deset protiv jedanaest od polučasovne ocene, a čak i javno oklevetan od strane Ilkaja Gindogana, Urugvajac je doživeo impresivno smanjenje u očima FK Barselona i njegove uprave.