Košarkaši Srbije savladali su aktuelnog šampiona Evrope, reprezentaciju Francuske rezultatom 73:61, pred više od 16.000 gledalaca u Areni i tako vratili 'trikolorima' za poraz u Lionu prošle nedelje.

DOMINACIJA "ORLOVA": Prvak Evrope 'pregažen' u Areni uz 16.000 ljudi!

> 22:15

Ovo je bila uvertira pred Ačibadem trofej koji se održava 15. i 16. avgusta, a beogradska publika će moći da uživa u majstorijama reprezentacija Srbije, Rusije, Kine i Venecuele.

Đorđević je kombinovao petorke, a prvo je na parket izašla ova:
Bogdanović, Marković, Bjelica, Kalinić, Raduljica.

Sa druge strane, Francuzi su predvođeni Parkerom izašli u sastavu:
Parker, De Kolo, Batum, Dijao, Gober.

Sam početak meča nije počeo baš najbolje po naše, jer je Francuska napravila seriju od 6:0, a par minuta nakon toga je Parker sjajnim potezom napravio 9:2.

Probudila se Srbija kada je Simonović sjajnim zakucavanjem načeo mrežu Francuske, pa je tako tim Saše Đorđevića najpre stigao do 15:17, zatim do 20:17, i zaključio prvu deonicu sa 20:19!

Drugih 10 minuta počeli su još boljom igrom 'Orlova' koji su preuzeli inicijativu i lako do polovine druge četvrtine došli do +9.

Francuzi su samo smanjili na sedam poena zaostatka, ali bez preterane ideje.

Treća deonica je protekla u istom ritmu, dok su gosti samo na momente pretili preko Parkera ali nedovoljno da smanje prednost tako da bi ugrozili rezultat na semaforu.

Najveći saveznik Francuza bila je linija slobodnih bacanja sa koje su bili maltene nepogrešivi, ali je sjajni Bjelica uz pomoć Nedovića i ostalih košarkaša uspeo da zadrži prednost (52:45).

Poslednja četvrtina bila je u znaku atraktivnih poteza, jer je Srbija u petom minutu već došla do velikih 16 poena prednosti, a 'trikolorima' je ostalo da koliko-toliko završe meč, a da se ne obrukaju.

Svi su igrali kao tim, jako efikasno, i to se isplatilo. Konačan rezultat meča Srbija - Francuska bio je

Pogledajte kako je tekao meč u Areni:

Naši momci izlaze u punom sastavu: Teodosić, Simonović, Bogdanović, Bjelica, Marković, Kalinić, Kešelj, Raduljica, Štimac, Mitrović, Nedović, Dangubić, Kuzmić i Milutinov.

Za 'trikolore' nastupaju sledeći igrači:
Ertel, Batum, Dio, Lovernj, Kaudi, Parker, Furnije, Pijetrus, De Kolo, Dijao, Ažinsa, Želabal, Gober, Džaite.

Sudijska trojka biće Belošević - Maričić - Obrknežević.

Gledalaca: 16.100

Zanimljiva scena desila se pri intorinanju himni, kada je bio problem sa 'Marseljezom' koja nije mogla da se pusti na razlgasu, pa je trenerski štab Francuske otpevao himnu, za šta je dobio gromoglasan aplauz u Areni.

Uz to, Nemanja Bjelica je dobio dres sa brojem 100 zbog broja odigranih utakmica u dresu reprezentacije, a taj meč naš igrač je dostigao na utakmici protiv Irana prošle godine u Španiji, kada je postigao dabl-dabl.

Startne petorke:

FRANCUSKA - Batum, Parker, De Kolo, Dijao, Gober

SRBIJA - Bogdanović, Bjelica, Marković, Kalinić, Raduljica.

TOK MEČA:

Prvi napad ka košu Francuske imao je Nikola Kalinić koji je ušao u reket i krenuo na polaganje sa desne strane, ali ga je blokirao Batum, nakon čega je Gober bio dva puta na liniji za slobodna bacanja, i realizova 3 od 4. Posle toga je De Kolo pogodio trojku za 6:0.

Prve poene za Srbiju postigao je Miroslav Raduljica sa linije penala, 2 od 2.

Usledio je munjevit solo prodor Tonija Parkera, koji je vratio Francuze na +6, a nakon toga je Dijao bio polovičan sa penala. (9:2).

Naredni napad iskoristila je naša reprezentacija preko Mitrovića, a prvi put na parketu je i Nikola Milutinov.

Zbog faula nad zvezdom San Antonija, prednost je povećana na 11:4, u režiji, ponovo, Tonija Parkera.

Prva trojka na meču, ali četvrta vezana od poslednjeg duela bila je za Stefana Markovića, koji je 'spustio' prednost na četiri ponea, da bi efektnim zakucavanjem Nedović doveo Srbiju na minus jedan.

Ipak, ponovo su Francuzi bili na penalima i vratili se na +4.

Simonović je ZALEPIO Dijao u sledećem napadu kada je zatresao celu konstrukciju prilikom zakucavanja! Kakav poen! (13:17)

Poen za poen, došlo je do Milutinova koji je upisao prve poene (15:17).

Bogdanović je na minut pre kraja drugom trojkom za naš tim doveo Srbiju u prednost, dok je Simonović u narednoj kontri fauliran i pri tome iskoristio oba bacanja za 20:17.

Francuska je uzvratila u narednom napadu za konačnih 20:19 za kraj prve četvrtine u korist naše ekipe!

DRUGA ČETVRTINA

Na samom startu druge deonice Marković je fauliran posle solo prodora, nakon čega je iskorstio samo jedno bacanje. Na terenu su ognjen Kuzmić, Kalinić, Kešelj, Bogdanović i Marković.

Srbija je preuzela inicjativu, otišla na plus pet, ali se Francuzi ne daju. (24:21)

U trećem minutu Kalinić je povisio rezultat, ali je Furnije vratio na dva poena zaostatka prvom trojkom za Francusku.

Bravura Nedovića u narednom napadu ponovo je održala istu prednost. (28:24)

Nekoliko sjajnih poteza Nedovića, Kalinića i Raduljice podigli su publiku u Areni, a i sam rezultat pa je na tri minuta do kraja +9 za Srbiju (36:27).

Do kraja poluvremena nastavilo se odličnim ritmom, a Bjelica je najviše doprineo sjajnoj igri našeg tima, pa se na odmor otišlo sa 41:33!

POLUVREME

Najefikasniji u našem timu su Raduljica sa osam poena, a prate ga sa po pet poena Kalinić, Bogdanović i Simonović.

Kod Francuza prednjači Furnije sa devet, De Kolo sa sedam, i Parker sa četiri ubačena poena.

DRUGO POLUVREME

Na startu treće deonice, Srbija je nastavila u istom ritmu i prva postigla koš, ali je Francuska preko Dijaoa brzo vratila rezultatsku neizvesnost na -5 (43:38).

Kalinić je u sledećem napadu uzvratio koš faulom, ali dodatno slobodno bacanje nije realizovao.

Batum je sa linije penala bio polovičan za 45:39.

Bjelica je od samog početka dominirao na terenu, a svoje sjajne sposobnosti pokazao je kada je na minut do kraja sjajnim rolingom 'bacio' Lovernja na parket i laganim polaganjem doneo Srbiji +10.

Linija penala je najbolji saveznik Francuske pa su preko Parkera koji je nepogrešiv, smanjili na 51:43.

Sa druge strane ista priča. Francuzi su napravili faul nad Kalinićem, koji je pogodio jedno od dva slobodnjaka.

Parker je najatraktivniji pojedinac 'trikolora' i svojim potezima tera publiku da aplaudira.

Odličan rezultat od 52:45 je pred našim momcima u poslednjih 10 minuta.

POSLEDNJA DEONICA

Nemanja Bjelica je trojkom otvorio poslednju deonicu, a ostali su krenuli njegovim stopama, jer su u šest minuta dozvolili Francuskoj samo pet poena, a postigli čak 11!

Na dva minuta do kraja, publika je počela da skandira i daje podršku sjajnim igračima Srbije koji su apsolutno nadigrali Francusku koja nije imala lek za fenomenalnu igru Srbije.

Sve što je preostalo do finiša meča, jeste dominacija našeg tima na parketu, a maltene svaki igrač je uspevao da pogodi koš, dok je Francuska imala jako lošu realizaciju.

Konačan rezultat: Srbija - Francuska 73:61!