Košarkaši Hrvatske, posle Grčke i Italije na kvalifikacionom turniru, pobedili i zvaničnog evropskog šampiona Španiju

RIO: Gasol popio bananu od Šarića u poslednjoj sekundi! (VIDEO)

> 12:21

Košarkaši Španije, zvanični evropski šampioni, poraženi su u prvoj utakmici Grupe B olimpijskog turnira od Hrvatske, rezultatom 72:70, u dramatičnoj završnici rešenoj u poslednjim sekundama.

Junak Hrvata bio je Darijo Šarić, koji je poenterski bio gotovo neprimetan (5 poena, 1/7 iz igre), uz to je i promašio važno bacanje desetak sekundi pre kraja, ali se iskupio potezom utakmice, za pobedu: blokirao je šut Pau Gasola u poslednjoj sekundi i tako sačuvao trijumf ekipe Ace Petrovića.

Pored Šarića, najzaslužniji za pobedu Hrvata bio je fenomenalni Bojan Bogdanović sa 23 poena, uz njega i dvojac Roko-Leni Ukić (8p) i Luka Babić (4p), koji su "povukli" ekipu ka preokretu i završnici koja je bila zaista dramatična.
Kod Španaca, dominirao je Gasol sa 26 poena.

Sem početnih 4:0, Hrvati su bili u konstantnom rezultatskom zaostatku, najviše 13 razlike i delovalo je tada, u prvom poluvremenu, ali i u trećoj deonici da Španci imaju punu kontrolu utakmice. Međutim, Hrvati su imali druge planove.

Bojan Bogdanović je sa 12 poena u prvom poluvremenu gotovo sam održavao razliku ispod deset poena, u trećoj četvrtini nije bio tako ubojit, ali su se "probudili", pre svih, Ukić i Babić, koji su režirali preokret i prvo vođstvo Hvatske još od onog s početka. Ukić je pogodio dve trojke, Babić je dva napada završio u kontrama, tako da su "šahovničari" podigli samopouzdanje do maksimuma.

Usledila je triler rezultatska klackalica u poslednjih pet minuta.

U poslednjem minutu, Šarić je najpre promašio trojku za "+5", na drugoj strani ni Rodrigez nije bio precizan sa iste distance, da bi Simon pogodio dva penala za vođstvo 71:67 desetak sekundi pre kraja. Tu nije bio kraj uzbuđenjima, jer je Mirotić koji sekund kasnije pogodio brzu trojku, a Šarić potom dobio priliku sa penala da vrati "+3" Hrvatima. Bio je samo polovično uspešan, ali se iskupio u poslednjem napadu "furije" kada je sjajnim tajmingom lupio "čistu" rampu Gasolu, za trijumf i veliko slavlje hrvatskog tima.

U sastavu Hrvatske "dvocifreni" su bili još Planinić sa 11 i Simon sa 10 poena.

Mirotić je na drugoj strani najbolje ispratio Gasola, sa 19 poena.